More actions
| Line 107: | Line 107: | ||
| style="border: 1px solid #2F2F2F;" | Male | | style="border: 1px solid #2F2F2F;" | Male | ||
| style="border: 1px solid #2F2F2F;" | [[Tav]] | | style="border: 1px solid #2F2F2F;" | [[Tav]] | ||
|- | |||
| style="border: 1px solid #2F2F2F;" | [[Image:04gpip.jpg]] | |||
| style="border: 1px solid #2F2F2F;" | [[Lhaerrh tr`Terik ]] | |||
| style="border: 1px solid #2F2F2F;" | Diplomatic Officer | |||
| style="border: 1px solid #2F2F2F;" | Romulan | |||
| style="border: 1px solid #2F2F2F;" | Male | |||
| style="border: 1px solid #2F2F2F;" | [[Moss]] | |||
|- | |- | ||
| style="border: 1px solid #2F2F2F;" | [[Image:06gpip.jpg]] | | style="border: 1px solid #2F2F2F;" | [[Image:06gpip.jpg]] | ||
Revision as of 00:01, 18 September 2010
Command Staff
| RANK | NAME | POSITION | SPECIES | GENDER | PLAYER |
|---|---|---|---|---|---|
| Shiarrael t`Rehu | Commanding Officer | Romulan | Female | Thomas | |
| Sakarra Tyrax | Executive Officer | Vulcan/Betazoid | Female | I-Chaya | |
| Savant | Second Officer | AI | Female | Savant | |
| Samantha Davis | Yeoman | Human | Female | Selin | |
| Terrence Connelly | Yeoman | Human | Male | TC |
Bridge Staff
| RANK | NAME | POSITION | SPECIES | GENDER | PLAYER |
|---|---|---|---|---|---|
| Nimue Andraste | Chief Helmsman | Ardanian/Betazoid | Female | Syed | |
| Aerv t'Jaihen | Chief Tactical Officer | Romulan | Female | Athougho | |
| Savant | Chief Operations Officer | AI | Female | Savant | |
| Apply Here! | Chief Communications Officer | ||||
| Rob Lansine | Strategic Ops | Human | Male | RV |
Advisory Staff
| RANK | NAME | POSITION | SPECIES | GENDER | PLAYER |
|---|---|---|---|---|---|
| Ian Lamont | Diplomatic Officer | Human | Male | Tav | |
| Lhaerrh tr`Terik | Diplomatic Officer | Romulan | Male | Moss | |
| Lhaetan tr`Valkar | Intelligence Officer | Romulan | Male | DK | |
| Miranda Xavier | Judge Advocate | El-Aurian | Female | Vesper | |
| Aulis Brevard | Intelligence Officer | Deltan | Male | Rob |
Security Staff
| RANK | NAME | POSITION | SPECIES | GENDER | PLAYER |
|---|---|---|---|---|---|
| M'Narth tr'Lhoell | Chief Security Officer | Romulan | Male | Chuck | |
| K`tara Sevarius | Assistant Security Officer | Klingon/Human | Female | Sonrisa | |
| Apply Here! | Assistant Security Officer |
Medical Staff
| RANK | NAME | POSITION | SPECIES | GENDER | PLAYER |
|---|---|---|---|---|---|
| Janel Sorad | Chief Medical Officer | Trill | Male | Thompson | |
| Auden Anderson | Assistant Medical Officer | Human | Male | Andrew | |
| Apply Here! | Assistant Medical Officer | ||||
| Christopher Morgan | Counselor | Human | Male | Chrismorgan | |
| Apply Here! | Assistant Counselor |
Science Staff
| RANK | NAME | POSITION | SPECIES | GENDER | PLAYER |
|---|---|---|---|---|---|
| Apply Here! | Chief Science Officer | ||||
| Suuraht | Geological Specialist | Horta | Female | Nagasadow | |
| Apply Here! | Assistant Science Officer |
Engineering Staff
| RANK | NAME | POSITION | SPECIES | GENDER | PLAYER |
|---|---|---|---|---|---|
| Landon Neyes | Chief Engineering Officer | Trill | Male | Landon | |
| Robin Katryis | Assistant Engineering Officer | Klingon & Human | Female | KaiAki | |
| Nitka Zar | Assistant Engineering Officer | Trill & Human | Female | Thomas | |
| Jack Fellos II | Assistant Engineering Officer | Human | Male | Dakabn | |
| Donald Richard | Assistant Engineering Officer | Human | Male | Lions2010 | |
| Apply Here! | Assistant Engineering Officer |
Marine Staff
| RANK | NAME | POSITION | SPECIES | GENDER | PLAYER |
|---|---|---|---|---|---|
| Aria Falcon | Platoon Leader | Human | Female | Aria_Falcon | |
| Nikolai Chernienko | Marine | Human | Male | KMcMasters | |
| Brent Warren | Marine | Human | Male | Prescot | |
| Apply Here! | Marine |
Misc Crew
| RANK | NAME | POSITION | SPECIES | GENDER | PLAYER |
|---|---|---|---|---|---|
| Eithne Falcon | Unassigned | Betazoid | Female | Cat |